Parafia
Św. Maksymiliana
Marii Kolbego
w Siedlcach 

08-110 Siedlce,
ul. Kazimierzowska 128
  tel: (25) 6440522

 

„Jedynie naszym zadaniem jest w najdrobniejszych rzeczach spełniać Wolę Bożą” - Św. Maksymilian

Rok Życia Konsekrowanego
Rok Życia Konsekrowanego

Patron Travel
Franciszkańskie Biuro Pielgrzymkowe

Franciszkański Zakon Świeckich


/ kliknij zdjęcie /

Początki wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (FZŚ) naszej parafii były zainicjowane przez pierwszego proboszcza parafii o. Mieczysława Seroczyńskiego. Zaprosił on jesienią 1997 roku siostrę FZŚ – Bogumiłę Zadrożną z Łukowa, w celu zapoznania chętnych z zasadami i regułą FZŚ oraz organizacją wspólnoty.

Po kilku spotkaniach informacyjnych w dniu 16 listopada 1997 roku na ręce przełożonego Regionu Lubelskiego FZŚ Zdzisława Moskaluka i s. Bogumiły Zadrożnej w obecności o. Wiesława Wyszyńskiego – asystenta wyżej wymienionego regionu oraz ówczesnego proboszcza, 14 osób złożyło uroczyste przyrzeczenie rozpoczęcia okresu przygotowawczego (nowicjatu) formacji w FZŚ. Większość osób z tej grupy po przejściu etapu profesji czasowej złożyło profesję wieczystą.

Latem 2000 roku na asystenta naszej Wspólnoty został powołany o. Zdzisław Beń. W dniu 29 października 2000 roku na Kapitule FZŚ w Siedlcach został wybrany skład zarządu Wspólnoty. Następnie pismem Prowincjała Warszawskiego Ojców Franciszkanów (Akt erekcyjny) z dnia 11 grudnia 2003 roku została powołana Wspólnota FZŚ przy parafii św. Maksymiliana w Siedlcach. Uroczysty akt erekcyjny Wspólnoty FZŚ w parafii nastąpił podczas Mszy św. w dniu 15 maja 2004 roku.
Przełożoną Wspólnoty jest s. Danuta Klewek.

Konstytucja i Reguła FZŚ nakazują swoim członkom, aby zachować i na co dzień żyć Ewangelią Pana Jezusa Chrystusa naśladując św. Franciszka z Asyżu. To powołanie do świętości realizowane jest w ramach obowiązków świeckiego stanu zdążając ku pełni człowieczeństwa i miłości doskonałej.

Zawołanie „Pokój i Dobro” wspólnota realizuje uczestnicząc codziennie we Mszy św. Prowadzi również w pokorze i bez rozgłosu pomoc charytatywną dla rodzin ubogich w parafii i diecezjalnej Caritas. Część członków wspólnoty z wielkim oddaniem dba o czystość szat liturgicznych oraz pomieszczeń świątyni. Inni udzielają się w służbie liturgicznej. Cała Wspólnota w każdą pierwszą niedzielę miesiąca prowadzi adorację Najświętszego Sakramentu.

 Budowa Ośrodka Duszpasterskiego - konto: Klasztor Ojców Franciszkanów PeKaO S.A. I oddział Siedlce Nr 22 1240 2685 1111 0000 3666 5088
Redakcja: o. Stanisław Siergiej Webmaster: Andrzej Nowak Ostatnia aktualizacja: 5.02.2023