Galerie zdjęć z roku 2023




Życzenia na Boże Narodzenie 2023


"Bóg się rodzi, moc truchleje, Pan niebiosów obnażony!"

Drodzy Parafianie i Przyjaciele!
Św. Franciszek z Asyżu napisał: „Oto Chrystus uniża się co dzień jak wtedy, gdy z tronu królewskiego zstąpił do łona Dziewicy. Codziennie przychodzi do nas w pokornej postaci. Co dzień zstępuje z łona Ojca na ołtarz w rękach kapłana. I jak ukazał się świętym apostołom w rzeczywistym ciele, tak i teraz ukazuje się nam w świętym Chlebie. I jak oni swoim wzrokiem cielesnym widzieli tylko Jego Ciało, lecz wierzyli, że jest Bogiem, ponieważ oglądali Go oczyma ducha, tak i my, widząc chleb i wino oczyma cielesnymi, starajmy się dostrzegać i wierzmy mocno , że jest to jego żywe i prawdziwe Najświętsze Ciało i Krew. I w taki sposób Pan jest zawsze ze swymi wiernymi, jak sam mówi: «Oto Ja jestem z wami aż do skończenia świata»” (Napomnienia, nr 1).

Poza Ciałem i Krwią Chrystusa, które codziennie spożywamy przy świętym ołtarzu, nie mamy żadnego innego tak wielkiego i oczywistego znaku Jego narodzenia. Tak jak w Betlejem, tak na ołtarzu Jezus zstępuje między nas.

Życzymy, aby Chrystus, który z miłości do każdego z nas przyszedł na świat, objawił nam i całemu światu, jak dobry jest Pan. Niech Dzieciątko Jezus umocni nasze serca pokojem i miłością, płynącymi z daru Jego narodzin. Błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego i wszelkich Bożych łask na nadchodzący nowy rok, życzą Wasi Ojcowie Franciszkanie.



Zaprenumeruj Rycerza Niepokalanej


Zapraszamy do prenumeraty Rycerza Niepokalanej, miesięcznika, którego założycielem jest św. Maksymilian Maria Kolbe.
ZAPRENUMERUJ

  Zapraszamy do Galerii video:  |  galeria 1  |


Roraty z udziałem dzieci


Jak co roku, w czasie Adwentu, we wtorki i czwartki były odprawiane Msze Święte roratnie z udziałem dzieci.

Msze Święte roratnie w naszej parafii są odprawiane o godz. 630. Sama Eucharystia jest poprzedzona Godzinkami ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Roraty to Msze Święte ku czci Matki Bożej, które są szczególnym czasem przygotowania nas na Boże Narodzenie. Maryja jest Tą, która prowadzi nas do Zbawiciela. Znakiem naszego czuwania są lampiony i świece, które przynosimy na roraty. Serduszka, które dzieci przynosiły pod ołtarz, są symbolem ich dobrych uczynków, jakie starały się pełnić w czasie Adwentu.

 Zapraszamy do Galerii zdjęć:    |    galeria 1    |


Poświęcenie figury Niepokalanej


3 grudnia, w 28. rocznicę powstania naszej parafii, na Mszy św. o godz. 1200 została poświęcona nowa figura Matki Bożej Niepokalanej.

Poświęcenia figury dokonał o. Zdzisław Beń, proboszcz naszej parafii. Ta przepiękna figura Matki Bożej, która niedługo stanie na placu kościelnym, została ufundowana przez parafian, którzy chcieli pozostać anonimowi. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni naszym dobroczyńcom. Niech dobry Bóg wynagrodzi Wam Wasz trud, a Niepokalana Dziewica wyprasza wszelkie potrzebne łaski Wam, Waszym Rodzinom oraz wszystkim Parafianom i Przyjaciołom naszej parafii.

 Zapraszamy do Galerii zdjęć:    |    galeria 1    |
 Zapraszamy do Galerii video:    galeria filmików


Mamy pięciu nowych ministrantów!


19 listopada na Mszy św. o godz. 1030 odbyło się uroczyste przyjęcie 5 kandydatów do grona ministrantów naszej parafii.

Eucharystii przewodniczył o. Zdzisław Beń, proboszcz. Po wygłoszonej homilii, Szymon Miroński, Jan Skwierczyński, Dominik Matuszewski, Franciszek Piekut oraz Gabriel Stańczuk zostali przyjęci przez Ojca Proboszcza do grona ministrantów naszej parafii. Z całego serca gratulujemy Wam Chłopcy i cieszymy się, że pomyślnie przeszliście czas kandydatury i dobrze przygotowaliście się do nowych zadań w naszej parafii. Niech Pan błogosławi Wam i Waszym rodzinom, a służba, którą będziecie pełnić dla Pana, niech będzie źródłem Waszej radości. Pokój i Dobro!

 Zapraszamy do Galerii zdjęć:    |    galeria 1    |    galeria 2    |


Jesienne porządki przy kościele


Na jednej ze zbiórek nasi ministranci wzięli do rąk grabie, szczotki, łopaty i taczki, aby zrobić porządek przy placu kościelnym. Spisali się na złoty medal.


Ministranci mają zbiórki w soboty o godz. 900. W tym czasie spotykają się, by ćwiczyć służenie do Mszy św., poznawać ważne sprawy dotyczące liturgii, natomiast po części formacyjnej mają możliwość wspólnego uprawiania sportu: piłka nożna, ping-pong itp. Tym razem zbiórka miała charakter porządkowy, więc poszliśmy dużą grupą posprzątać chodnik i zgrabić liście przy kościele. Każdy trud poniesiony dla dobra, przynosi wewnętrzną radość i satysfakcję. Jesteśmy Wam, Drodzy Chłopcy, wdzięczni za pomoc i dobre serce. Niech Pan Wam błogosławi.

 Zapraszamy do Galerii zdjęć:    |    galeria 1    |    galeria 2    |


Zapowiedź Misji Ewangelizacyjnych 2024


5 listopada w naszej wspólnocie parafialnej gościliśmy ks. Tomasza Bielińskiego, dyrektora Szkoły Nowej Ewangelizacji diecezji siedleckiej, który na każdej Mszy św. głosił słowo Boże, zapowiadając Misje Ewangelizacyjne w naszej parafii.


Misje Ewangelizacyjne to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdej parafii, do którego trzeba dobrze się przygotować. U nas odbędą się one w dniach od 29 września do 6 października 2024 roku.
Poniżej zamieszczamy modlitwę w intencji misji, a także nagranie wspomnianego kazania ks. Tomasza Bielińskiego, mówiące, czym są Misje Ewangelizacyjne, a także zachęcające do dobrego przygotowania się do nich.

 Zapraszamy do Galerii zdjęć:    |    galeria 1    |
 Kazanie zapowiadające Misje Ewangelizacyjne - ks. Tomasz Bieliński :


 Modlitwa w intencji Misji Ewangelizacyjnych:    |    pobierz    |



Nowi członkowie Żywego Różańca


W pierwszą niedzielę listopada po Mszy św. o godz. 1200 odbyło się spotkanie Żywego Różańca, na którym 23 osoby zostały przyjęte do wspólnoty Żywego Różańca w naszej parafii.


Obrzędu przyjęcia dokonał o. Stanisław Siergiej, duchowy opiekun kół różańcowych naszej parafii. Nowe koło różańcowe, które utworzyły przyjęte osoby, otrzymało nazwę św. Jana Pawła II. Z całego serca gratulujemy nowym członkom, które podjęły się misji modlitwy różańcowej, a także dziękujemy tym, którzy tę misję nadal pełnią. Niech Pan Wam błogosławi, a przez Was wszystkim parafianom, rodzinom i przyjaciołom.
Uczestnictwo w kole Żywego Różańca polega na odmawianiu jednej dziesiątki różańca dziennie w papieskich intencjach podanych na zmiance różańcowej. Taka zmianka dokonuje się raz w miesiącu na spotkaniu poszczególnych kół w kościele lub innych miejscach ustalonych przez zelatora (osoby odpowiedzialnej za dane koło).
Osoby pragnące wstąpić do koła Żywego Różańca mogą się zgłosić do zelatora parafialnego (koordynatora wszystkich kół różańcowych w naszej parafii). Obecnie tę funkcję pełni p. Renata Korneluk. Kontakt z zelatorem parafialnym można uzyskać w zakrystii.
Koła różańcowe są wielkim darem dla parafii, gdyż skupiają wielu ludzi, którzy codziennie modlą się i wypraszają potrzebne łaski. Ufamy, że wspólnoty różańcowe będą się nieustannie rozwijały, a tych, którzy będą brać do ręki różaniec będzie coraz więcej.

 Zapraszamy do Galerii zdjęć:    |    galeria 1    |


Futsal ministrantów 2023


22 i 29 października nasi ministranci wzięli udział w rozgrywkach liturgicznej służby ołtarza w piłce nożnej halowej.


Nasza parafia wystawiła dwa składy w dwóch kategoriach wiekowych: w kategorii Junior (roczniki 2009-2011) oraz w kategorii Młodzik (2012-2016).
Grupa juniorów rozegrała mecze 22 października w Żelechowie. Na turnieju zajęliśmy 3 miejsce w grupie. Natomiast grupa młodzików rozegrała mecze 29 października w Siedlcach i również zajęła 3 miejsce w grupie.
Chłopcom życzymy kolejnych dobrych zmagań piłkarskich i wzrostu w Bożej łasce.

 Zapraszamy do Galerii zdjęć:    |    galeria 1    |
 Zapraszamy do Galerii video:    galeria filmików


Nabożeństwo Transitus 2023


3 października nasz Zakonodawca św. Franciszek z Asyżu przeżywszy 45 lat zakończył swoją ziemską wędrówkę.


We franciszkańskiej tradycji to dzień pokuty i postu, podczas którego odprawiamy nabożeństwo zwane Transitus (przejście) wspominające przejście Biedaczyny do Domu Ojca. Przeżywaliśmy je we wspólnocie parafialnej razem ze wspólnotami Franciszkańskiego Zakonu Świeckich z okolicznych miejscowości oraz ze wszystkimi przyjaciółmi. Transitus jest bezpośrednim przygotowaniem do Uroczystości św. Franciszka z Asyżu obchodzonej 4 października.
Nabożeństwo Transitus, któremu przewodniczył ojciec Zdzisław Beń, proboszcz naszej parafii, rozpoczęło się zaraz po uroczystej Eucharystii. Przemawiająca procesja przy świetle świec, piękny śpiew przygotowany przez nasz chór parafialny oraz opis błogosławionej śmierci św. Franciszka doskonale wprowadziły nas w tę niezwykłą tajemnicę przejścia Świętego do nieba.
Ojciec Daniel Śliwiński, który w czasie Triduum przed Uroczystością św. Franciszka z Asyżu głosił nam kazania, skierował do nas słowo, w którym zachęcił do refleksji nad Listem do wiernych św. Franciszka. Na zakończenie, po słowach zachęty napisanych przez Świętego, otrzymaliśmy błogosławieństwo oraz uczciliśmy relikwie naszego Serafickiego Ojca.
Niech św. Franciszek z Asyżu, założyciel naszego zakonu, błogosławi wszystkim naszym parafianom i przyjaciołom, a także niech będzie inspiracją, jak kochać Boga, człowieka i cały stworzony świat.

 Zapraszamy do Galerii zdjęć:    |    galeria 1    |    galeria 2    |


Domowe wyroby na targach rolniczych 2023


Szarlotka, sernik, pleśniak, murzynek, drożdżowe i oczywiście blok... Kawa, herbata, lemoniada i oczywiście podpiwek z kega. Pyszny smalec i babka ziemniaczana. To krótkie menu stanowiska naszej parafii.


Jak każdego roku, podczas Targów Rolnych organizowanych przez Mazowiecki Oddział Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Siedlcach, nasza młodzież wraz z pomocą dorosłych sprzedaje ciasta i napoje własnej roboty. Do pomocy zawsze chętni są mieszkańcy naszej parafii, którzy pieczą dziesiątki ciast i ważą litry podpiwku, oczywiście bezalkoholowego. Dziękujemy wszystkim, którzy byli zaangażowani w przygotowanie naszego stanowiska, wszystkim, którzy sprzedawali i pomagali na stanowisku, oraz wszystkim którzy nas odwiedzili i podzielili się uśmiechem.

 Zapraszamy do Galerii zdjęć:    |    galeria 1    |    galeria 2    |


Rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego 2023/2024


Dzisiaj rozpoczęliśmy nowy rok szkolny i katechetyczny uroczystą Eucharystią, na której zgromadzili się uczniowie oraz ich rodzice, wychowawcy i nauczyciele z różnych szkół.


Na Mszy Świętej, której przewodniczył i wygłosił homilię o. Daniel, były obecne 3 szkoły: Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 4 z Siedlec, Zespół Oświatowy z Golic oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Siedlec. Wszyscy razem modliliśmy się, aby Pan Bóg prowadził nas i błogosławił nam w nowym roku szkolnym i katechetycznym oraz byśmy współpracując z Jego łaską wzrastali w miłości, mądrości i innych cnotach. Tego również życzymy Wam, Drodzy Uczniowie, Rodzice, Wychowawcy i Nauczyciele. Niech Pan będzie z Wami! Pokój i Dobro!

 Zapraszamy do Galerii zdjęć:    |    galeria 1    |


Uroczystość odpustowa w naszej parafii


14 sierpnia jest ważnym dniem dla naszej parafii, bo w tym dniu czcimy naszego patrona - św. Maksymiliana.


Uroczystej Eucharystii odpustowej przewodniczył i wygłosił homilię ks. Marek Matusik, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Wiśniewie. Na Mszę Św. przybyli licznie parafianie oraz goście z sąsiednich parafii, aby razem z nami chwalić Boga za dar św. Maksymiliana Marii Kolbego. Po modlitwie po Komunii wyruszyliśmy w procesji eucharystycznej wokół kaplicy, a gdy doszliśmy do ołtarza, zaśpiewaliśmy radosne "Te Deum" - "Ciebie Boga wysławiamy" i otrzymaliśmy błogosławieństwo od Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Niech Bóg będzie błogosławiony za dar św. Maksymiliana i niech ten Święty wyprasza nam wszelkie potrzebne łaski.

 Zapraszamy do Galerii zdjęć:    |    galeria 1    |    galeria 2    |


XVIII Mistrzostwa Polski Ministrantów w futsalu 2023


Po wygranych eliminacjach w Niepokalanowie przyszedł czas na mistrzostwa. W dniach 25-27 czerwca mieliśmy wspólny wyjazd z ministrantami na Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w piłce halowej w Gnieźnie. .


Wyjechaliśmy w niedzielę. Gdy dotarliśmy na miejsce, nasi współbracia z klasztoru gnieźnieńskiego czekali, aby nas ugościć. Chłopcy zobaczyli i mieszkali we franciszkańskim klasztorze, którego historia trwa już prawie 800 lat!

Mistrzostwa rozpoczęły się w poniedziałek wspólną Eucharystią w gnieźnieńskiej archikatedrze, której przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. Po Mszy Świętej udaliśmy się na halę, na której rozegraliśmy 5 meczów. 1 wygrana, 2 remisy i 2 porażki uplasowały nas na 4 miejscu na 6. Dostaliśmy się do finału B (były finały A, B i C). Na zakończenie dnia wzięliśmy udział w wielkim pikniku (wszystkich uczestników mistrzostw było około 1300)

Następnego dnia, po wspólnej Eucharystii rozegraliśmy mecz w 1/8 finału, który po zaciętej walce ostatecznie przegraliśmy. Po zakończonym meczu i głośnym kibicowaniu naszym przyjaciołom, poszliśmy na zwiedzanie gnieźnieńskiej archikatedry.

Po obiedzie pojechaliśmy do domu w radosnej atmosferze, dziękując Bogu za wspólnie spędzony czas.

 Zapraszamy do Galerii zdjęć:    |    galeria 1    |
 Zapraszamy do Galerii video:    galeria filmików


Ognisko z ministrantami 2023


24 czerwca na terenie klasztoru odbyło się ognisko z ministrantami i ich rodzinami, rozpoczynające okres wakacyjny.


Piekliśmy wspólnie kiełbaski, rozmawialiśmy, graliśmy w piłkę, atmosfera była bardzo radosna. Niech dobry Bóg błogosławi ministrantom i ich rodzinom na czas wakacyjnego wypoczynku.

 Zapraszamy do Galerii zdjęć:    |    galeria 1    |    galeria 2    |


Spotkanie ministrantów w Niepokalanowie Lasku 2023


W dniach 16-18 czerwca 2023 r. odbyło się coroczne spotkanie ministrantów z parafii franciszkańskich w Niepokalanowie Lasku.


W piątek około godz. 1600 wyruszyliśmy pociągiem z Siedlec, aby dotrzeć do Niepokalanowa Lasku. Po rozlokowaniu się w pokojach, poszliśmy na spotkanie integracyjne, po którym była Msza Święta i nabożeństwo czerwcowe. Po modlitwie zjedliśmy kolację, a po niej kibicowaliśmy Polakom w meczu z Niemcami.

Sobotę rozpoczęliśmy modlitwami porannymi i Eucharystią, a po niej zjedliśmy śniadanie, by mieć siły na sportowe konkurencje: turniej strzelania z łuku oraz turniej piłki nożnej. W strzelaniu z łuku Tobiasz zajął II miejsce w kategorii klas IV-V, Franciszek II miejsce, a Tomasz III miejsce w kategorii klas VI-VIII. W turnieju piłkarskim nasze drużyny zajęły: I miejsce w kategorii klas IV-VI, II miejsce w kategorii klas I-III oraz III miejsce w kategorii klas VII-VIII. Po sportowej rywalizacji mieliśmy wspólne ognisko, na którym piekliśmy kiełbaski i chleb. Po zakończonym ognisku przyjechali do nas bracia strażacy z OSP z Niepokalanowa, którzy opowiedzieli o swojej posłudze jako strażakach i urządzili wodną zabawę. Na koniec dnia adorowaliśmy Najświętszy Sakrament, a po modlitwie obejrzeliśmy film.

W niedzielę nasze spotkanie powoli dobiegało końca. Po porannych pacierzach odbył się quiz biblijno-liturgiczny, a po nim rozdanie nagród za wyżej wspomniane turnieje. Potem uczestniczyliśmy w niedzielnej Eucharystii, po której czekał na nas obiad i wyjazd do domu. Niech Pan Bóg będzie uwielbiony we wszystkim co robiliśmy! Dziękujemy Ci Boże za naszych ministrantów i prosimy o błogosławieństwo dla naszej parafii.

 Zapraszamy do Galerii zdjęć:    |    galeria 1    |    galeria 2    |
 Zapraszamy do Galerii video:    galeria filmików


Boże Ciało 2023


8 czerwca obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną też uroczystością Bożego Ciała.


Po Mszy Świętej o godz. 800 wyruszyła uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy przygotowanych przez mieszkańców naszej parafii. Pierwszy ołtarz był na ul. Kazimierzowskiej, drugi na ul. Ogrodowej, trzeci na ul. Piaski Starowiejskie, natomiast czwarty ołtarz został przygotowany w naszym budującym się kościele.

Procesja była uświetniona pokaźną asystą liturgiczną, pięknym śpiewem naszego chóru parafialnego, dziewczynkami sypiącymi kwiatki, osobami niosącymi oznaki naszej wiary oraz licznym tłumem wiernych włączającym się w radosny śpiew na cześć Pana.

Kiedy procesja doszła do czwartego ołtarza, o. Paweł wygłosił kazanie, następnie został odśpiewany hymn "Ciebie Boga wysławiamy" i po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem nasza eucharystyczna procesja dobiegła końca.

Niech Chrystus ożywia naszą wiarę w Jego prawdziwą obecność w Najświętszym Sakramencie i obdarza nas swoim pokojem.

 Zapraszamy do Galerii:    |    galeria 1    |    galeria 2    |    galeria 3    |    galeria 4    |    galeria 5    |


Dzieci pierwszokomunijne w Kodniu


3 czerwca dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii Świętej wyjechały na wspólny wyjazd do Kodnia.

W Kodniu znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, Królowej Podlasia - Matki Jedności. O godz. 1200 pod przewodnictwem o. Pawła była sprawowana Eucharystia, podczas której polecane były dzieci oraz ich rodziny. Po Mszy Świętej był czas na posiłek i zwiedzanie kalwarii kodeńskiej. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Kostomłotów, gdzie znajduje się Cerkiew pw. św. Nikity – drewniana greckokatolicka cerkiew neounicka, Sanktuarium Unitów Podlaskich.

 Zapraszamy do Galerii:    galeria 1


Pierwsza Komunia Święta 2023


14 maja dzieci z klas III pierwszy raz przystąpiły do Komunii Świętej.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 1000. Dzieci pierwszokomunijne otrzymały od rodziców błogosławieństwo i zostały uroczyście wprowadzone do środka naszej świątyni przez o. Zdzisława Benia, proboszcza, który przewodniczył Eucharystii.

Niech dobry Bóg błogosławi Was, Drogie Dzieci, abyście zawsze były blisko kochającego Was Jezusa, którego przyjęłyście do swoich serc.

 Zapraszamy do Galerii:    galeria 1


Turniej ministrantów w ping-ponga 2023


22 kwietnia odbył się turniej ministrantów naszej parafii w tenisie stołowym.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 900 w salce duszpasterskiej. 12 śmiałków rywalizowało między sobą o tytuł najlepszego gracza spośród ministrantów naszej parafii.
Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce – Michał Jaczewski
II miejsce – Piotr Supeł
III miejsce – Wiktor Supeł

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy wszystkim ministrantom radości ze służby Bożej i pokoju serca w codzienności :) Króluj nam Chryste!

 Zapraszamy do Galerii:    galeria 1


Finał olimpiady o św. Maksymilianie


W dniach 20-21 kwietnia odbył się, już po raz siedemnasty, finał Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie.

Część pisemna odbyła się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Kazimierza Wielkiego w Siedlcach. Po napisaniu testu wszyscy uczestnicy olimpiady udali się razem na Mszę św. do naszej parafialnej kaplicy. Po Eucharystii 5 najlepszych uczestników brało udział w części ustnej, która wyłoniła zwycięzców.
Wyniki przedstawiają się następująco:

FINAŁ SZKOŁY PODSTAWOWE

I miejsce – Aleksandra Woronowicz Prywatna Szkoła Podstawowa im. Z. i J. Moraczewskich w Sulejówku
II miejsce – Wiktoria Woronowicz Prywatna Szkoła Podstawowa im. Z. i J. Moraczewskich w Sulejówku
III miejsce – Natalia Kowalska Szkoła Podstawowa im. Partyzantów Armii Krajowej w Dębowej
IV miejsce – Andrzej Turski Szkoła Podstawowa im. Brata Witalisa-Wojciecha Lei w Podczerwonem
V miejsce – Bartosz Przybylski Zespół Szkolno-Przedszkolny w Fabianowie

FINAŁ SZKOŁY PONADPODSTAWOWE

I miejsce – Faustyna Woronowicz XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie
II miejsce – Julia Sliwinska XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie
III miejsce – Piotr Woźny I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Legnicy
IV miejsce – Oliwia Łukaszyk Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara w Kolbuszowej
V miejsce – Zuzanna Wolny Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. M. M. Kolbego w Szczecinie

 Zapraszamy na stronę Olimpiady:    olimpiada.franciszkanie-warszawa.pl


Niedziela Wielkanocna 2023


W Niedzielę Wielkanocną o godz. 600 wyruszyła uroczysta procesja rezurekcyjna, gdzie w akompaniamencie naszych parafialnych dzwonów ogłaszaliśmy radosną wieść: Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!

Niech Zmartwychwstały obdarza nas i nasze rodziny swoim błogosławieństwem. Niech Bóg będzie uwielbiony w swoim miłosierdziu.

 Zapraszamy do Galerii:    galeria 1    galeria 2    galeria 3


Wigilia Paschalna 2023


Wigilia Paschalna to największe święto Kościoła. Jest czuwaniem na cześć Pana, który zwycięża mroki grzechu i śmierci przez swoje zmartwychwstanie. Eucharystia w tym dniu nie należy do soboty, ale rozpoczyna Niedzielę Zmartwychwstania.

Liturgię rozpoczęliśmy ze znakiem światła o godz. 2000 – zebrani wokół ogniska uczestniczyliśmy w poświęceniu ognia. Następnie z odpalonym paschałem procesyjnie przeszliśmy do kaplicy trzykrotnie zatrzymując się ze śpiewem ,,Światło Chrystusa – Bogu niech będą dzięki”, a wchodząc do kaplicy odpaliliśmy od paschału własne świece. Później o. Zdzisław Beń odśpiewał Orędzie Wielkanocne – „Exsultet”, w którym zawiera się teologia Wielkiej Nocy. Początek Exsultetu dobrze ukazuje istotę Wigilii Paschalnej: „Weselcie się już, zastępy Aniołów, w niebie: weselcie się, słudzy Boga. Niechaj zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo”.

Liturgia słowa na dziś składała się z wielu czytań, śpiewów i modlitw celebransa. Szczególnie ważne i uroczyście wykonywane były śpiewy: „Chwała na wysokości Bogu” i długo wyczekiwane, uroczyste „Alleluja”. Następnie liturgia skupiła się wokół chrzcielnicy. Chór parafialny odśpiewał Litanię do Wszystkich Świętych, kapłan pobłogosławił wodę, po czym nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, za co można było uzyskać odpust zupełny. Odnowiwszy w sobie łaski chrztu świętego przyjęliśmy Chrystusa w Eucharystii i zostaliśmy umocnieni kapłańskim błogosławieństwem.

 Zapraszamy do Galerii:    galeria 1    galeria 2    galeria 3


Wielka Sobota 2023


Wielka Sobota to dzień adoracji Chrystusa w grobie, to dzień przejmującej ciszy, bo ona jest odruchową odpowiedzią na śmierć. Chcę trwać w adoracji Najwyższego, wyczekując razem z Maryją Jego zmartwychwstania.

Dziś Jezus leży w grobie. Zabity. Po śmierci zstąpił do piekieł, by ogłosić sprawiedliwym (= świętym) Starego Testamentu zbawienie i otworzyć im Niebo. Adorujemy Go w grobie – wystawionego w monstrancji, a jednak zakrytego welonem. Wartę przy grobie Pańskim trzymali ministranci oraz harcerki z 5 Siedleckiej Drużyny Harcerek „Źródło” im. hm. Jadwigi Zbuckiej i harcerze z 11 Siedleckiej Drużyny Harcerzy „Gniazdo” im. św. Brata Alberta. Także parafianie i przyjaciele naszej parafii przychodzili, aby oddać hołd Zbawicielowi, który oddał życie z miłości do nas. W tym dniu również tradycyjnie święcone były pokarmy na stół wielkanocny.

Wielką Sobotę nazywamy też Dniem Maryi. Apostołowie stracili wiarę w Jezusa i uciekli w czasie męki. Kobiety poszły do grobu, żeby namaścić ciało, bo nie wierzyły, że grób może być pusty. Nawet święty Jan uwierzył dopiero zobaczywszy pusty grób. A Najświętsza Maryja Panna wytrwała w niezachwianej wierze oczekując zmartwychwstania. Nie zamknęła się z uczniami w wieczerniku, ani nie potrzebowała namaszczać ciała Syna, bo wierzyła, że On tego nie potrzebuje, bo zmartwychwstanie. Wielka Sobota była dniem wielkiej wiary Maryi, bo w tym dniu – jak pisał Aleksander z Hales, franciszkanin († 1245 r.): „w samej tylko Pannie ocalał Kościół, tylko Ona bowiem wytrwała w wierze w czasie męki. Dlatego obchodzimy w soboty Jej wspomnienie”.

 Zapraszamy do Galerii:    galeria 1


Wielki Piątek 2023


Wielki Piątek Męki Pańskiej to szczególny dzień, w którym rozważamy Mękę Pańską. Bóg z miłości cierpiał i umarł za każdego z nas, aby uwolnić nas z grzechów i obdarzyć życiem wiecznym.
Najświętszy Sakrament znajduje się w ciemnicy, a po liturgii adorujemy Go w grobie. Tabernakulum w głównym ołtarzu jest puste – Bóg został zabrany i zabity. W tym dniu nie sprawuje się Eucharystii.

Liturgia Wielkiego Piątku jest rozbudowana. Wejście procesji w ciszy, po którym kapłan pada na twarz i leży krzyżem. Później następuje uroczysta modlitwa powszechna. W Liturgii słowa słuchamy przede wszystkim Męki Pańskiej, którą odczytali o. Paweł, o. Zdzisław oraz o. Aleksander. Podczas adoracji Krzyża o. Paweł zaśpiewał trzykrotnie ,,oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata” zdejmując z niego zasłonę. Od tej pory do Wigilii Paschalnej przed Krzyżem należy przyklękać, jak przed Najświętszym Sakramentem. Później następują obrzędy Komunii. Dekorujemy ołtarz, a kapłan przynosi Ciało Pańskie z ciemnicy. Dziś nie ma przeistoczenia, więc wykorzystuje się Ciało Chrystusa konsekrowane wczoraj. Po Komunii św. idziemy procesyjnie do grobu i tam adorujemy Pana. Dla podkreślenia wagi śmierci Zbawiciela, monstrancję zakrywa się białym welonem. Jest to nadzwyczajny sposób wystawienia i dopuszcza się welon na monstrancję tylko w Wielki Piątek i Wielką Sobotę.

Ze względu na wagę tragicznych wydarzeń, które przeżywamy, zachowujemy dziś charakter pokuty i post ścisły. Tajemnice Męki Chrystusa i Jego Śmierci to niewyczerpane źródło rozmyślań i adoracji. Czerpmy z niego. Nie pozwólmy, by ten dzień stał się jednym z wielu, ale niech ogarnie nas swoją powagą. Czy chcę wynagrodzić Jezusowi albo chociaż podziękować za wielki dar zbawienia mnie przez Krzyż?

 Zapraszamy do Galerii:    galeria 1    galeria 2    galeria 3


Wielki Czwartek 2023


Początkiem Triduum Paschalnego jest Wielki Czwartek. W tym dniu obchodzimy pamiątkę Ostatniej Wieczerzy oraz świętujemy ustanowienie Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa.
O godzinie 1800 została odprawiona Msza św. nazywana Mszą Wieczerzy Pańskiej, upamiętniająca ustanowienie Eucharystii oraz sakramentu kapłaństwa. Na koniec Mszy św. nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do „ciemnicy”. Od tej chwili wszystkie ołtarze są ogołacane z obrusów, krzyży, lichtarzy. Ten kościelny obyczaj przypomina chwilę, kiedy Jezus złożył swe szaty, owinął się w prześcieradło i zaczął umywać nogi swym uczniom.

Po zakończonych uroczystościach trwała adoracja Chrystusa w ciemnicy, która zakończyła się o północy.

 Zapraszamy do Galerii:    galeria 1    galeria 2    galeria 3


Niedziela Palmowa 2023


Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, podczas którego przygotowujemy się do Uroczystości Zmartwychwstania Pana Jezusa – najważniejszej uroczystości chrześcijan. Na początku Mszy św. o godz. 1030 miała miejsce procesja wokół kaplicy, upamiętniająca uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy.

 Zapraszamy do Galerii:    galeria 1


Nagrania z rekolekcji wielkopostnych 2023


W dniach 24-26 marca 2023 r. w naszej parafii odbyły się rekolekcje wielkopostne, które wygłosił ojciec Marcin Tkaczyk OFMConv.
Za zgodą ojca rekolekcjonisty nauki zostały nagrane i udostępnione.

Zobacz więcej =>


Wierzę w Kościół Chrystusowy

Od marca w naszej parafii rozpoczynamy cykl spotkań „O Kościele w nocy”, które będą się odbywały w pierwsze czwartki miesiąca.

Zobacz więcej =>


Rekolekcje powołaniowe w WSD oo. Franciszkanów

W dniach 17 – 19 lutego w naszym Seminarium w Łodzi – Łagiewnikach odbędą się rekolekcje powołaniowe.

Zobacz więcej =>


Koncert kolęd 2023

29 stycznia 2023 r. odbył się koncert kolęd przygotowany przez chór i naszą scholę parafialną.

Zobacz więcej =>