Galerie zdjęć z roku 2024
Koczowisko Służby Liturgicznej 2024


22 czerwca na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Nowym Opolu odbyło się spotkanie Służby Liturgicznej diecezji siedleckiej.

W wydarzeniu wzięło udział prawie 1000 młodych osób – przedstawicieli Służby Liturgicznej diecezji siedleckiej. Z naszej parafii pojechało 16 ministrantów.

Gdy wszyscy zgromadzili się przed budynkiem seminarium, koczowisko rozpoczęło się o godz. 1000 hymnem ministrantów "Króluj nam Chryste", a po nim głos zabrał ks. bp Kazimierz Gurda.

Po wstępie rozpoczęły się rozgrywki piłkarskie w różnych kategoriach wiekowych oraz można było skorzystać z różnych atrakcji takich jak: paintball, jazda na quadach, strzelanie do celu, trampoliny (bungee), dmuchane zamki do zabawy, możliwość spotkania ze strażą pożarną, policją, badminton, siatkówka, a także coś do zjedzenia jak: kiełbaski, bigos, lody, popcorn.

Dziękujemy księżom za zorganizowanie tego wydarzenia. Niech Pan Bóg obdarza Was i nas potrzebnymi łaskami do pełnienia służby Bożej.

  Zapraszamy do Galerii:  |  galeria 1  |  galeria 2  |  galeria video  |Spotkanie Ministrantów 2024


Jak co roku, nasi ministranci pojechali na spotkanie ministrantów franciszkańskich parafii do Niepokalanowa Lasku.

Spotkanie trwało od 14 do 16 czerwca. Z naszej parafii wyruszyło 19 ministrantów + opiekunowie. Do Niepokalanowa Lasku pojechaliśmy pociągiem. Na miejscu był czas na wspólną modlitwę, gry i zabawy.

Pierwszego dnia po kolacji, było spotkanie zapoznawcze, a kilkadziesiąt minut później Eucharystia. Po Mszy św. obejrzeliśmy wspólnie jeden z meczy Mistrzostw Europy w piłce nożnej, na którym był również popcorn.

Następnego dnia, po porannych modlitwach, Mszy Świętej i śniadaniu chłopcy wzięli udział w turnieju strzelania z łuku, gdzie jeden z naszych zajął drugie miejsce. Później odbył się turniej piłkarski, na którym zdobyliśmy dwa drugie miejsca (w kategorii senior i młodzik) i jedno trzecie (w kategorii junior). Po emocjonujących rozgrywkach piłkarskich było ognisko, a po nim mokre spotkanie ze strażą pożarną :). Na koniec dnia obejrzeliśmy film, w towarzystwie popcornu rzecz jasna :)

W kolejnym dniu, po modlitwach porannych i śniadaniu odbył się quiz biblijno-liturgiczno-maryjny, na którym zdobyliśmy pierwsze miejsce (to chyba było dla nas najbardziej emocjonujące wydarzenie). Po wręczeniu nagród za wszystkie konkurencje wzięliśmy udział w niedzielnej Eucharystii, a po niej, na zakończenie tego spotkania, zjedliśmy wspólny obiad i lody.

Niech ten czas przynosi dobre owoce, wzrostu w wierze, nadziei, miłości i niech będzie kolejnym elementem budującym naszą ministrancką wspólnotę.

  Zapraszamy do Galerii:  |  galeria 1  |  galeria 2  |  galeria 3  |  galeria 4  |Koncert piosenek religijnych 2024


16 czerwca po Mszy św. wieczornej w naszej kaplicy odbył się koncert piosenek religijnych.

Koncert wykonała nasza schola parafialna razem z Państwem Wiolettą i Michałem Skupami pod opieką o. Zdzisława Benia, proboszcza naszej parafii. Schola była przygotowywana do tego występu przez wiele tygodni.

Bardzo dziękujemy za piękny śpiew i życzymy, aby śpiewanie Bogu na chwałę, rozbudzało w ludzkich sercach wiarę, nadzieję i miłość.

  Zapraszamy do Galerii:  |  galeria 1  |  galeria 2  |Kilka wiadomości z budowy kościoła 2024


Budowa naszego parafialnego kościoła trwa. W ostatnim czasie udało się wykonać ważne prace, jednak jest jeszcze sporo do zrobienia.

Na poniższych zdjęciach sufitu kościoła widać założoną instalację wentylacji mechanicznej z systemem rekuperacji i chłodzenia. Związane z nią urządzenia zostały zamontowane na strychu klasztoru. Przy otworach wentylacyjnych zostały wykonane prace wykończeniowe. Oprócz tego więźba dachowa została zabezpieczona odpowiednim preparatem. Wykonano i zamontowano również drzwi wewnętrzne kościoła.

Na zdjęciach są także witraże, wykonane jakiś czas temu przez o. Stanisława Siergieja, a umieszczone na korytarzu za zakrystią.

Obecnie trwają prace przy wypełnieniu więźby dachowej płytami i pozłoconymi ornamentami. Są robione również barierki na schody na chór oraz drzwi w części zakrystyjnej kościoła. Niedługo też ruszą prace na prezbiterium.

Dziękujemy wszystkim parafianom i przyjaciołom naszej parafii za wsparcie duchowe i materialne budowy naszej wyczekiwanej świątyni. Prosimy o dalsze wsparcie, ponieważ pracy jest jeszcze sporo. Modlitwą otaczajmy wszystkich, którzy wykonują prace przy budowie, a także tych, którzy ofiarują dary materialne niezbędne do realizacji projektów.

Dla osób, które chciałyby wesprzeć materialnie budowę naszego kościoła, podajemy numer konta bankowego:
Klasztor Ojców Franciszkanów PeKaO S.A. I oddział Siedlce
nr 22 1240 2685 1111 0000 3666 5088

  Zapraszamy do Galerii:  |  galeria 1  |Boże Ciało 2024


30 maja obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Po Mszy Św. o godz. 700 rozpoczęła się kolejna Eucharystia o godz. 800. Przewodniczył jej o. Zdzisław Beń, proboszcz naszej parafii. Na koniec Mszy Św. z kaplicy wyruszyła uroczysta procesja eucharystyczna, która była wyrazem wiary nas wszystkich, że Jezus Chrystus, nasz Pan, jest prawdziwie obecny w Najświętszym Sakramencie.
Procesja przechodziła ulicami: Kazimierzowską, Ogrodową, Piaski Starowiejskie i Kubusia Puchatka. Ostatni, czwarty ołtarz był w budującym się jeszcze kościele, do którego, mamy nadzieję, niedługo wejść na stałe.
Kazanie w nowym kościele wygłosił o. Aleksander Momot, zachęcając nas do żywej wiary w Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.
Niech Bóg będzie uwielbiony w tych wszystkich, którzy szli w procesji i dziękowali Mu za to, że pozostał z nami i pozostanie, aż do skończenia świata.

  Zapraszamy do Galerii:  |  galeria 1  |  galeria 2  |  galeria 3  |  galeria 4  |Rocznica I Komunii Świętej 2024


19 maja dzieci przeżywały rocznicę swojej I Komunii Świętej.

Uroczysta Eucharystia, której przewodniczył o. Paweł, rozpoczęła się o godz. 10:00. Homilia poświęcona była trosce o wiarę w Boga w życiu każdego z nas.
Niech dobry Bóg błogosławi Wam Drogie Dzieci i Rodzice. Niech On będzie Królem naszych serc!

  Zapraszamy do Galerii:  |  galeria 1  |Pielgrzymka komunijna do Niepokalanowa 2024


18 maja odbył się wyjazd dzieci pierwszokomunijnych z rodzinami do Niepokalanowa, aby zawierzyć siebie i swoich bliskich Niepokalanej Maryi.

Wyruszyliśmy o godz. 700 spod naszego kościoła. Gdy dotarliśmy na miejsce, była chwila na adorację Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Wieczystej Adoracji. O godz. 1000 uczestniczyliśmy w Eucharystii w niepokalanowskiej bazylice.
Mszy przewodniczył i homilię wygłosił o. Ignacy Kosmana. Po Mszy Świętej poszliśmy na Misterium Męki Pańskiej, a później zostaliśmy oprowadzeni przez o. Krzysztofa Świsłockiego po szczególnych miejscach, gdzie przebywał św. Maksymilian. Po obiedzie był czas wolny, podczas którego można było samemu zobaczyć Niepokalanów. O godz. 15:00 odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia w Kaplicy-Sanktuarium św. Maksymiliana. Po Koronce poszliśmy jeszcze raz do Bazyliki, aby dokonać zawierzenia Matce Bożej przy Jej figurze.
Niech Niepokalana, Wszechpośredniczka Łask (jak głosi tytuł niepokalanowskiej bazyliki), wyprasza nam potrzebne łaski, byśmy coraz więcej kochali naszego Pana Jezusa Chrystusa.

  Zapraszamy do Galerii:  |  galeria 1  |  galeria 2  |Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej


W dniu 16 maja 2024 roku w naszej parafii odbyło się uroczyste bierzmowanie młodzieży.

Sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej udzielił ksiądz biskup Grzegorz Suchodolski. W ceremonii wzięło udział 72 młodych ludzi, którzy poprzez ten sakrament umocnili swoją wiarę i zobowiązali się do dalszego rozwijania swojego życia duchowego. Uroczystość była pięknym świadectwem wspólnoty i duchowego wzrastania naszej parafii.
Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w przygotowaniach oraz wzięli udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.

  Zapraszamy do Galerii:  |  galeria 1  |  Pierwsza Komunia Święta 2024


12 maja w naszej parafii odbyły się dwie Eucharystie, podczas których 68 dzieci przyjęło pierwszą Komunię Świętą.

Msze św. odbyły się o godz. 1000 i 1200. Przewodniczył im o. Zdzisław Beń, proboszcz naszej parafii.
Życzymy Wam, Drogie Dzieci, byście rozwijały w sobie miłość do Pana Jezusa. Niech słowa św. Faustyny, które napisała w swoim Dzienniczku, będą dla nas wszystkich inspiracją: „Widzę się tak słaba, że gdyby nie Komunia Święta, upadałabym ustawicznie; jedno mnie tylko trzyma, to jest Komunia Święta, z niej czerpię siłę, w niej moja moc. Lękam się życia, [jeśli] w którym dniu nie mam Komunii Świętej. Sama siebie się lękam. Jezus utajony w Hostii jest mi wszystkim. Z tabernakulum czerpię siłę, moc, odwagę, światło; tu w chwilach udręki szukam ukojenia. Nie umiałabym oddać chwały Bogu, gdybym nie miała w sercu Eucharystii” (Dzienniczek, nr 1037).

  Zapraszamy do Galerii:  |  galeria 1  |  IV Kongres Służby Liturgicznej Diecezji Siedleckiej


20 kwietnia część naszych ministrantów uczestniczyła w kolejnym kongresie służby liturgicznej.

Hasłem tegorocznego kongresu był cytat piosenki "Pismo Święte" ks. Jakuba Bartczaka: "Uwierz, życie jest pięknym momentem. Człowieku, czytaj Pismo Święte".
Plan kongresu był następujący: godz. 930 uroczyste rozpoczęcie kongresu w katedrze siedleckiej i konferencja ks. Mariusza Zaniewicza, 1030 panel dyskusyjny na placu kurialnym, 1200 uroczysta Eucharystia w katedrze pod przewodnictwem ks. biskupa Kazimierza Gurdy i przyjęcie nowych lektorów diecezji, 1330 grillowane kiełbaski i koncert ks. Jakuba Bartczaka.

  Zapraszamy do Galerii:  |  galeria 1  |  galeria video  |Akcja Czyste Żabokliki 2024


Część ministrantów i naszych parafian wzięła udział w akcji sprzątania drogi do szkoły w Golicach.

Akcję zorganizowała nasza parafianka Marta Szustkowska. Łącznie zebraliśmy 70 worków śmieci, które leżały przy drodze w Żaboklikach.
Troska o ziemię jest wyrazem miłości do Boga, który dał nam ten świat jako wielki dar, byśmy żyjąc na nim, uczyli się kochać. Dbanie o środowisko jest także wyrazem miłości względem drugiego człowieka i innych stworzeń, które chcą korzystać z czystej ziemi oraz żyć na niej w zdrowiu i pokoju.

  Zapraszamy do Galerii:  |  galeria 1  |  galeria video  |Niedziela Zmartwychwstania Chrystusa 2024


"Raduj, się ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa!"

Powyższy fragment Exultetu, pięknej pieśni śpiewanej podczas liturgii Wigilii Paschalnej, pięknie wprowadza nas w Uroczystość Zmartwychwstania Pana Jezusa. Prawda o zmartwychwstaniu jest fundamentem naszej wiary. Jezus przyniósł światu nadzieję, że śmierć nie jest problemem, bo On zmartwychwstał, jak zapowiedział. Niech każdy człowiek przylgnie do Jezusa, aby razem z Nim zmartwychwstać do życia wiecznego.
O godz. 600 rozpoczęła się Msza Święta rezurekcyjna, na początku której odbyła się pełna radosnych śpiewów procesja wokół kaplicy razem z Jezusem Zmartwychwstałym, ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Niech Jezus będzie zawsze z nami!

  Zapraszamy do Galerii:  |  galeria 1  |  galeria 2  |  galeria 3  |Wielka Sobota 2024


"Wielka cisza spowiła ziemię; wielka na niej cisza i pustka. Cisza wielka, bo Król zasnął".

"Ziemia się przelękła i zamilkła, bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził tych, którzy spali od wieków. Bóg umarł w ciele, a poruszył Otchłań". Ten fragment ze starożytnej homilii na Świętą i Wielką Sobotę doskonale wyjaśnia charakter tego dnia. Jest to czas ciszy, skupienia, czuwania przy grobie Chrystusa, oczekiwania na Jego zmartwychwstanie.
Wielka Sobota kończy się, gdy wieczorem rozpoczyna się uroczysta liturgia Wigilii Paschalnej - Msza Święta, która nie przynależy do Wielkiej Soboty, ale jest Euchary stią rozpoczynającą niedzielną Uroczystość Zmartwychwstania Chrystusa. Wigilia Paschalna rozpoczęła się o godz. 2000 przed kaplicą, kiedy celebrans święcił ogień, od którego odpalony został paschał - symbol Chrystusa Zmartwychwstałego. Bogactwo liturgii Wigilii Paschalnej przybliża wszystkim zbawcze dzieła Boga. Odtąd rozbrzmiewa radosne Alleluja! (tzn. Chwalcie Pana!)

  Zapraszamy do Galerii:  |  galeria 1  |  galeria 2  |  galeria 3  |Wielki Piątek 2024


Dzień upamiętniający śmierć naszego Pana na krzyżu.

W tym dniu obowiązuje post ścisły, który ma na celu uczyć pokory, cierpliwości, wyrazić skruchę za popełnione grzechy i być znakiem naszej wrażliwości na męki, jakie Pan Jezus wycierpiał dla naszego zbawienia. W Wielki Piątek nie ma Eucharystii. Jest za to Liturgia Męki Pańskiej, która rozpoczęła się o godz. 1800. Jej przebieg był następujący: wejście w ciszy, położenie się głównego celebransa na ziemię w geście uniżenia (prostracja) i klęczenie pozostałych uczestników liturgii, potem nastąpiła liturgia słowa, gdzie słuchaliśmy czytań nawiązujących do Męki Pańskiej, a potem wysłuchaliśmy opisu Męki Pańskiej według św. Jana Apostoła, po liturgii słowa nastąpiło wniesienie, odsłonięcie i adoracja krzyża Chrystusa, po adoracji krzyża nastąpił obrzęd przyjęcia Komunii Świętej, a po niej procesja z Najświętszym Sakramentem do grobu Pańskiego i jego adoracja, która trwała do godz. 2100.
Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami!

  Zapraszamy do Galerii:  |  galeria 1  |  galeria 2  |  galeria 3  |Wielki Czwartek 2024


Triduum Paschalne rozpoczyna się uroczystą Mszą Wieczerzy Pańskiej.

Obchody wielkoczwartkowe są upamiętnieniem Ostatniej Wieczerzy Pana Jezusa z Apostołami oraz dziękczynieniem Panu Bogu za dar Eucharystii i kapłaństwa. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła się o godz. 1800. Zakończyła się procesją do kaplicy przechowania Najświętszego Sakramentu (tak zwanej "Ciemnicy"). Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy nawiązuje do aresztowania i uwięzienia Pana Jezusa przed skazaniem Go na śmierć krzyżową. Po zakończonej Eucharystii adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy trwała do godz. 2100.

  Zapraszamy do Galerii:  |  galeria 1  |  galeria 2  |  galeria 3  |Niedziela Palmowa 2024


Niedziela Męki Pańskiej rozpoczyna Wielki Tydzień, w którym obchodzimy najważniejsze wydarzenia naszej wiary.

Na każdej Mszy Św. były święcone palmy, które przynosiliśmy. Palma jest symbolem triumfu. Chrystus wjeżdżający do Jerozolimy na osiołku był witany przez Izraelitów palmami i płaszczami rozścielanymi na drodze. Ludzie wołali w radości: "Hosanna Synowi Dawidowemu".
Podczas Ewangelii czytaliśmy opis Męki Pańskiej. Już nie było radosnych okrzyków, ale okrzyki nienawiści i odrzucenia: "Ukrzyżuj Go!". Chrystus został odrzucony przez swój naród i ponosząc wielkie męki oddał życie za każdego z nas. Św. Franciszek z Asyżu napisał w piątym Napomnieniu: "I nawet złe duchy nie ukrzyżowały Go, lecz to ty wraz z nimi ukrzyżowałeś Go i krzyżujesz nadal przez upodobanie w wadach i grzechach".
Niedziela Palmowa skłania do refleksji nad moim życiem: czy Chrystus jest Królem mojego serca?

  Zapraszamy do Galerii:  |  galeria 1  |  galeria 2  |  galeria 3  |Rekolekcje Wielkopostne 2024


W dniach 8-10 marca w naszej parafii odbyły się rekolekcje wielkopostne, które wygłosił ks. dr Przemysław Góra

Ks. Przemysław jest doktorem prawa kanonicznego oraz proboszczem Parafii św. Alberta Chmielowskiego w Łodzi. Tematami poszczególnych dni rekolekcji były:
1. słuchanie,
2. miłość ,
3. świadczenie.
Ksiądz Przemysław dzielił się z nami swoim duszpasterskim doświadczeniem i różnymi, budującymi świadectwami. "Słucha ten, kto kocha", "Miłość zapala światło. Nadzieja uczy czekać pomaleńku" (ks. Jan Twardowski), "Cechy chrześcijanina muszą być podobne do trzech cech każdego dobrego znaku drogowego: chrześcijanin musi stać we właściwym miejscu, musi być wyrazisty (widoczny) oraz musi być wyraźny (czytelny)" - to niektóre cytaty z nauk ks. Przemysława.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni księdzu Przemysławowi za trud głoszenia słowa Bożego i zaangażowanie jakie podjął. Życzymy wszelkich potrzebnych łask Bożych do wzrostu w miłości oraz opieki Niepokalanej w posłudze kapłańskiej.

Dziękujemy także za wielki dar dla naszej parafii, jakim było przekazanie całej zebranej ofiary rekolekcyjnej na budowę naszego kościoła.
Niech dobry Bóg wynagradza to Księdzu.

  Zapraszamy do Galerii:  |  galeria 1  |Poświęcenie Sztandaru Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 4 im. Kazimierza Wielkiego w Siedlcach


Pierwszy dzień rekolekcji wielkopostnych zbiegł się ze szkolną uroczystością poświęcenia sztandaru.

Msza Święta rekolekcyjna dla uczniów i grona pedagogicznego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 4 w Siedlcach została odprawiona o godz. 1100. Przewodniczył jej o. Zdzisław Beń, proboszcz naszej parafii. Naukę rekolekcyjną wygłosił ks. dr Przemysław Góra. Na zakończenie Eucharystii o. Zdzisław Beń dokonał uroczystego poświęcenia nowego Sztandaru Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 4 im. Kazimierza Wielkiego w SIedlcach.

  Zapraszamy do Galerii:  |  galeria 1  |Środa Popielcowa - początek Wielkiego Postu


Posypanie głów popiołem to znak uniżenia się przed Bogiem, uznanie swoich grzechów i ludzkiej przemijalności.

W Środę Popielcową rozpoczęliśmy 40 dniowe przygotowanie do świętowania najważniejszej prawdy naszej wiary jaką jest powstanie z martwych Jezusa Chrystusa, naszego Pana. Wielki Post jest szansą na powrót do Boga. To czas przemyślenia swojego postępowania. Wiele osób podejmuje postanowienia wielkopostne, by otworzyć się na Bożą łaskę, która zmienia nasze życie.
W pierwszym dniu Wielkiego Postu gościliśmy w naszej wspólnocie parafialnej ks. Tomasza Bielińskiego, który na każdej Eucharystii głosił słowo Boże. Przyjazd ks. Tomasza związany był z kolejnym etapem przygotowania naszej parafii do misji parafialnych, które będziemy przeżywać od 29 września do 6 października. Wielu naszych parafian podejmie post w intencji dobrego przeżycia misji ewangelizacyjnych dla całej parafii. Listy, na które można wpisywać się, by podjąć post, są w kaplicy na stoliczku pod chórem.
Niech dobry Bóg błogosławi nam na ten czas duchowej przemiany, niech dodaje nam sił do wytrwania w postanowieniach i otworzy nasze serca na Niego samego i drugiego człowieka.

  Zapraszamy do Galerii:  |  galeria 1  |Rekolekcje powołaniowe 23 – 25 lutego 2024


W dniach 23 – 25 lutego w naszym Seminarium w Łodzi – Łagiewnikach odbędą się rekolekcje powołaniowe.

Zapraszamy młodzież, studentów także osoby już pracujące zainteresowane rozeznaniem swojego powołania. Górna granica wiekowa to 35 lat. Rekolekcje rozpoczną się w piątek 23 lutego 2024r. o godzinie 1800 a zakończą w niedzielę 25 lutego ok. godz. 1400.
Zainteresowani więcej informacji znajdą w zakrystii, jak też na stronie internetowej parafii.

 |  Zobacz więcej  |Koncert kolęd i pastorałek 2024


W niedzielę przed feriami odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu naszego chóru parafialnego i scholi.

Po Mszy św. o godz. 1800 w naszej kaplicy zabrzmiały piękne śpiewy naszych chórzystów i dziewczyn ze scholi parafialnej pod przewodnictwem Państwa Wioletty i Michała Skupów oraz o. Zdzisława, proboszcza naszej parafii. Widownia była liczna, a entuzjazm jej towarzyszący był ogromny. Po pięknym koncercie odmówiliśmy modlitwy odpustowe (z okazji 800-lecia pierwszej szopki bożonarodzeniowej św. Franciszka z Asyżu w Greccio), aby uzyskać odpust zupełny.
Później w salce parafialnej odbyło się spotkanie opłatkowe dla chóru, scholi i ich rodzin. Naszym muzykom i śpiewakom z całego serca dziękujemy. Niech dobry Bóg błogosławi naszej parafii, wszystkim przyjaciołom i gościom oraz da wszelkie potrzebne łaski dla dzieła budowy naszego nowego kościoła.

  Zapraszamy do Galerii:  |  galeria 1  |  galeria 2  |  galeria 3  |  galeria 4  |Opłatek wspólnot parafialnych


7 stycznia, w Święto Chrztu Pańskiego, a zarazem w ostatni dzień okresu bożonarodzeniowego, członkowie różnych wspólnot naszej parafii spotkali się na wspólnym opłatku.

Był to mile spędzony czas przy radosnym śpiewaniu kolęd i dobrych rozmowach. Niech narodzony Chrystus błogosławi wszystkim wspólnotom duszpasterskim naszej parafii, a także niech kieruje budową naszego kościoła, abyśmy jak najszybciej mogli Go chwalić w nowej świątyni.
  Zapraszamy do Galerii:  |  galeria 1  |